Slad
Slad, ovisno o žitarici može biti ječmeni, pšenični itd. no najčešće se koristi upravo ječmeni slad. Nastaje namakanjem zrna žitarica u vodi nakon čega se zrnje stavlja na hladno i tamno mjesto da bi se potaknulo klijanje sjemena. Nakon toga se klijanje prekida sušenjem slada na visokim temperaturama. O temperaturi sušenja ovisi vrsta i boja slada: pale, crystal, coffe, chocolate, black…. te stupanj modifikacije.
Cilj slađenja je razviti enzime koji pri ukomljavanju vrše pretvorbu škroba u šećer. Ako malo razmislimo shvatit ćemo da je slađenje u principu umjetno potaknuto klijanje sjemena koje se prekida kad se postigne željeni stupanj modifikacije. Sladove možemo podijeliti u dvije skupine: Osnovni slad (sadrži dovoljno enzima za konverziju škrba- diastatska moć) i specijalni slad (sadrži manju količina enzima i koristi se da bi pivu dao poseban okus i boju).
Ovo je pojednostavljen prikaz proizvodnje slada i u praksi je puno složeniji od tog, ali važno je razumjeti osnove nastanka slada da bi mogli bolje razumjeti proces ukomljavanja.
Nabavio sam slad iz Backe palanke, pa me zanima ima li neka specifikacija o njemu ili neki dobar recept. Takodje, zanima me moze li se od njega napraviti crno pivo i kako.
Hvala
Najbolje bi bilo pitat proizvođača osnovne karatkeristike slada (sadržaj ekstrakta, boje, vlažnosti isl.).
Da li bi neko mogao da mi preporuci neki mlin za slad ili mozda neku tehniku kojom je moguce samleti manje kolicine slada a da ne ukljucuje koriscenje mlina.Hvala